אמא לי אמא לך – פינוק מבטון

יצירה מבטוןהתחלתי להתנסות בעבודה עם בטון.

לאחר מספר ניסיונות שצלחו חלקית בלבד (בטון שלא התקשה מספיק כי לא היתה לי סבלנות להמתין, עציץ שהתחתית שלו היתה דקה מדי והתפרקה ועוד ועוד), ניצלתי הזדמנות שנקרתה בדרכי.

יוזמה מקסימה , מעין גמדים וענקיים – "אמא לי אמא לך" של קבוצת "אמא לאמא בצורן קדימה". זאת הפעם הראשונה שהשתתפתי ביוזמה כזו. חוויה מקסימה ומרגשת. גם לתת וגם לקבל.

יצרתי שני עציצים ולבבות נוי. השתמשתי במלט לבן אותו ערבבתי עם גוונים שונים של צבעי מים. לאחר שהבטון התקשה (הפעם המתנתי בסבלנות ולמזלי היה יחסית חם ולאחר כ- 24 שעות הוא התקשה מספיק) שייפתי את הקצוות והתחתיות, ניקיתי אותם והוספתי אלמנטים שונים בצבע נחושת שהוקדשו ל"אמא לי". 

יצירה מבטון

יצירה מבטון

ועכשיו קצת פירוט על החומרים והתהליך.

אזהרה – תעבדו נקי ככל האפשר. מה זה אומר? לא לשטוף שום גוש של אבקה/בטון בתוך הכיור או לזרוק לשירותים. בטון מתקשה ויחסום את הצנרת. תעבדו עם כלים חד פעמיים, ועדיף להשתמש בכפפות. תכסו את המשטח עליו אתם עובדים כדי שתוכלו לזרוק את הכיסוי אם משהו נשפך או משתבש.

יצירה מבטון

לתבנית משתמשים בשני גדלים של כלי פלסטיק. קופסת קוטג', עציץ מפלסטיק שבו נמכרים הקקטוסים במשתלה, כוסות פלסטיק חד פעמיות ועוד ועוד. לכלי הגדול השתמשתי בקופסת פלסטיק בה קניתי שקדים בחנות טבע מקומית. לצורך יצירת פתח פנימי בתוך העציץ, השתמשתי בכלי פלסטיק מהמשתלה בו קניתי את הקקטוסים. אפשר להשתמש גם בכוסות פלסטיק פשוטות.

יצירה מבטון

בחלקו הפנימי של הכלי הגדול, בו ניצק את הבטון, מורחים מעט ווזלין או חמאת שיאה (זה מה שהיה לי בבית….). אולי אפשר גם שמנים אבל לא ניסיתי. אותו הדבר מורחים על החלק החיצוני והתחתית של הכלי הקטן. מריחת הווזלין נועדה להקל על הוצאת העציץ מהתבניות כשיתייבש.

יצירה מבטון

השתמשתי באבקת מלט לבנה שקניתי בחנות חומרי בניין בשקלים בודדים. יש גם אפורה.

יצירה מבטון

לעבודה עם החומרים משתמשים בכוסות חד פעמיות. מערבבים את אבקת המלט עם המים עם מקל עץ שניתן לקנות בכל חנות כתיבה וכלי יצירה (את שלי קניתי בניצן טויס).

יצירה מבטון

מינון – 1 כוס אבקה עם 1/3 כוס מים. מערבבים. התמיסה לא צריכה להיות נוזלית אך גם לא קשה מדי. מעט פחות סמיך מחומוס…יותר דומה לטחינה (כל אחד והדימויים שלו….:)).

בשלב זה הוספתי גם מעט צבע אקרילי כדי לתת לצבעו הלבן של המלט נגיעה של צבע. אם באמת רוצים לשנות את הצבע צריך להשתמש בכמות גדולה יחסית של הצבע האקרילי.

כדאי להכין כמות שתספיק לעציץ. אני הייתי זקוקה לכ- 2 כוסות מלט עם 2/3 כוס מים. תוסיפו מעט אבקה או מים אם התמיסה דורשת זאת.

יוצקים את המלט בתוך הכלי הגדול. מנערים מעט כדי ליישר את פני התערובת. בתוך התערובת, במרכזה, מכניסים את הכלי הקטן יותר. תמדדו מראש עד איזה גובה עליכם לדחוף את הכלי הקטן בתוך הכלי הגדול על מנת להותיר כ- 1-1.5 ס"מ תחתית. התחתית היא המרווח שבין תחתית הכלי הגדול לקטן. זה יהיה תחתית העציץ. העובי חשוב אחרת הוא ישבר לכם לאחר שיתייבש.

לתוך הכלי הקטן ניתן להכניס מטבעות/קוביות/כפית או כל דבר אחר שישמש כמשקולת או שניתן להעביר סלוטייפ מעל וכך לקבע אותו.

 

יצירה מבטון

את הלבבות יצקתי לתוך תבנית סיליקון לקרח אותה קניתי לפני מספר שנים באיקאה. כאן אין צורך בשום קיבוע. פשוט לצקת.

IMG_3928

משאירים את הכל להתייבש לפחות 24 שעות (כשכבר חם) ועדיף 48 שעות (במיוחד כשעדיין קריר בחוץ). להמחשה… כך נראה עציץ יפה שיצרתי מערבוב של מלט לבן ואפור אבל התחתית שלו היתה דקה מדי והתפרקה לי…

יצירה מבטוןיצירה מבטון

לאחר שהכלים התייבשו שולפים אותם בעדינות מתוך התבניות.

כדי ליצור מרקם חלק ונעים משייפים מעט את כל החלקים המחוספסים. השתמשתי בנייר שיוף מס' 0.

voilaaaa…ויש לנו כלים יפים! אחר כך זאת כבר היצירתיות והפנטזיה שלכם לאן אתם רוצים לקחת את הקישוט. אני השתמשתי בצבע נחושת ובשבלונת אותיות.

בהצלחה!!! תספרו לי מה יצרתם ותשלחו תמונות!

יצירה מבטון